Şəxsiyyət vəsiqəsini itirdikdə nə etməli? - CAVAB
Şəxsiyyət vəsiqəsini itirdikdə nə etməli? - CAVABLent.az-ın "Bir sual, bir cavab" rubrikasında növbəti sual şəxsiyyət vəsiqəsini itirdikdə hara, kimə və necə müraciət etməklə bağlıdır.
Bəzən bizdən asılı olmayan səbəblərdən şəxsiyyət vəsiqəmiz oğurlana, yaxud itə bilir.
Bəs bu halda nə etmək lazımdır?
Lent.az xəbər verir ki, vətəndaş şəxsiyyət vəsiqəsini itirdikdə, onu harada, nə vaxt və hansı şəraitdə itirdiyini göstərməklə, vəsiqə verən orqana yazılı məlumat verməlidir:
"Şəxsiyyət vəsiqəsini itirdiyini bildirən vətəndaş həmin vəsiqəni taparsa və ya itirilmiş şəxsiyyət vəsiqəsi yeni şəxsiyyət vəsiqəsi verildikdən sonra tapılarsa, tapılmış şəxsiyyət vəsiqəsi dərhal vəsiqə verən orqana təhvil verilməlidir.
Vətəndaş şəxsiyyət vəsiqəsini itirdiyi barədə vəsiqə verən orqana yazılı müraciət etdikdə və onun şəxsiyyəti müəyyənləşdirildikdə, yeni şəxsiyyət vəsiqəsinin verilməsinə görə dövlət rüsumu ödənildikdən və şəxsiyyət vəsiqəsinin verilməsi haqqında ərizə-anket doldurulduqdan sonra, vətəndaşa yeni şəxsiyyət vəsiqəsi verilir.
Şəxsiyyət vəsiqəsinin itirilməsinə və ya korlanmasına görə yeni şəxsiyyət vəsiqəsinin verilməsinə görə dövlət rüsumunun məbləği:
10 gün müddətində verildikdə 30 manat, 3 iş günü müddətində verildikdə 70 manat, 1 iş günü müddətində verildikdə 90 manat məbləğində rüsum ödənilir.
Şəxsiyyət vəsiqəsi oğurlandıqda, vətəndaş bu barədə cinayətin baş verdiyi yerin polis orqanına yazılı müraciət etməlidir. Belə ərizənin qəbul olunması haqqında vətəndaşa arayış verilir və bu arayış oğurlanmış şəxsiyyət vəsiqəsinin əvəzinə vətəndaşa yeni şəxsiyyət vəsiqəsinin verilməsi üçün əsas hesab edilir.