Uşağın görməsinin pisləşdiyini bildirən əlamətlər
Uşaqlar nadir hallarda görmə problemləri haqqında şikayət edirlər, ta ki ətrafdakılar onların davranışlarındakı qəribəlikləri hiss edənə qədər. Valideynlər üçün vacibdir ki, bu siqnalları vaxtında tutaraq "Mənə görməyə kömək edin!" deyən işarələri anlasınlar.
Lent.az-ın xarici mediaya istinadla xəbərinə görə, əlamətlərin ilk sırasında xəttatlığın qəfil pisləşməsi var. Hərflər qeyri-bərabər olur, cərgələr "tullanır", sanki uşaq kor-koranə yazır. Dərs zamanı şagirdin kitab və ya dəftərin üzərinə qeyri-təbii şəkildə əyildiyini görə bilərsiniz. Göz ilə mətn arasındakı məsafə bir neçə santimetrə qədər azalır.
Televizora çox yaxın oturmaq vərdişi də narahatedici siqnallardan biridir. Uşaq instinktiv olaraq ekranın lap yaxınına çəkilir, baş verənləri görməyə çalışır.
Yaxşı işıqlandırma şəraitində belə gözlərini qıymaq – uşaqların şüuraltı olaraq "fokuslamağa" çalışdıqlarının göstəricisidir. Bu hərəkət – bulanıq görüntüyə qarşı bədənin müdafiə reaksiyasıdır. Gözlərin tez-tez qaşınması və ovulması – görmə əzələlərinin yorğunluğu və gərginliyindən xəbər verə bilər. Uşaq bunu mütəmadi olaraq edirsə, diqqətli olmaq lazımdır.
Oxuma və ya yazmadan sonra baş ağrıları – həmişə tənbəllik əlaməti deyil. Bəzən bu, gözlərin həddindən artıq çalışdığının siqnalıdır. Məktəbdə müvəffəqiyyətin aşağı düşməsi bəzən tənbəlliklə yox, uşaq lövhədə yazılanları sadəcə görə bilmədiyi üçün bağlı olur. O, bunu etiraf etməyə utanır və ya problemin görmədə olduğunu anlamır.
Sevimli məşğuliyyətlərdən – rəsm çəkməkdən, konstruktor yığmaqdan imtina – narahatlıq hissindən qaynaqlana bilər. Əgər kiçik detalları artıq "görmürsə", hobbi maraqsızlaşır. Valideynlər bu əlamətləri "öz-özünə keçəcək" deyə gözardı etməməlidirlər. Erkən diaqnostika təkcə görmə itiliyini deyil, həm də uşağın özünə inamını xilas edə bilər.
Profilaktika əsas açar olaraq qalır: cihazlardan istifadə vaxtına nəzarət, düzgün işıqlandırma, gündüz işığında gəzintilər. Sağlam vərdişlər bu gün formalaşır.
Uşaqların gözləri – dünyaya açılan bir pəncərədir ki, onu dumanla örtmək olmaz. Heç olmasa bir əlamət hiss olunarsa, aydın baxışa doğru addım atmaq lazımdır.