Arıqlamaq istəyənlərin NƏZƏRİNƏ:Bu ay ən idealıdır
Siz arıq və incə bədən quruluşu arzulayırsınız, lakin daim pəhrizə başlamağı sonraya saxlayırsınız? Ola bilsin, səbəb iradə gücündə deyil, düzgün vaxt seçimindədir.
Lent.az xarici mediaya istinadən xəbər verir ki, arıqlamaq üçün ən ideal ay may ayıdır:
"Bir gündə arıqlamağa kömək edən sehrli çubuq mövcud olmasa da, tədqiqatlar və müşahidələr göstərir ki, müəyyən fəsillər arıqlama məqsədlərinə çatmaq üçün daha əlverişli şərait yaradır.
Yayın dietalar üçün ən yaxşı dövr olması ilə bağlı geniş yayılmış fikrə baxmayaraq (isti hava və yüngül yeməklər səbəbindən), əslində yaz və payız artıq çəkidən qurtulmaq üçün daha yaxşı müttəfiq ola bilər.
Sağlamlıq üzrə mütəxəssislər artıq çəkidən qurtulmaq üçün ən asan dövrün may ayı olduğunu düşünürlər. Məhz bu ay təbii və sabit çəki itirmə üçün ideal şərait yaradır və bunun səbəbləri var.
Niyə məhz may ayında arıqlamaq asandır?
Birincisi, may ayında hava daha çox fiziki fəallığa imkan yaradır. Temperatur artıq rahatdır, amma hələ çox isti deyil, ona görə insanlar daha çox açıq havada vaxt keçirir, idmanla məşğul olur, piyada gəzir və ya velosiped sürür. Bu cür aktivlik maddələr mübadiləsini sürətləndirir və kalori yandırmağa kömək edir.
İkincisi, may ayında piştaxtalarda çoxlu sayda təzə tərəvəz və göyərti olur ki, bunları rasiona daxil etmək olar. Onlar az kalorili, lakin liflə zəngindir və bu da uzun müddət tox qalmağa və həzm sisteminin işini yaxşılaşdırmağa kömək edir. Üstəlik, orqanizm özü yüngül yeməklərə daha çox meylli olur, yağlı və ağır yeməklərə meyil azalır.
Üçüncüsü, yaz əhval-ruhiyyəsi və təbiətin yenilənməsi insanları dəyişikliklərə stimullaşdırır. Bir çoxları yay mövsümünə qədər fiziki formalarını yaxşılaşdırmaq üçün motivasiya tapır, günəş işığı isə serotonin istehsalını artırır ki, bu da düzgün qidalanmaya riayət etməyi və özünü nəzarətdə saxlamağı asanlaşdırır.
Beləliklə, əgər siz arıqlamağı planlaşdırırsınızsa may ayı başlanğıc üçün ideal vaxtdır. Bu dövr əlverişli fizioloji, emosional və mövsümi amilləri birləşdirir ki, arıqlama prosesi daha asan və xoş olsun.