Rusiya MN-in təyyarəmizin vurulmasını əmr etdiyi anın - Sensasion səs yazısı
Rusiya MN-in təyyarəmizin vurulmasını əmr etdiyi anın - Sensasion səs yazısıÖtən il dekabrın 25-də AZAL-a məxsus "Embraer E190" təyyarəsinin Qroznı səmasında vurulma əmrinin Rusiya Müdafiə Nazirliyi tərəfindən verildiyi iddia olunur.
"Qafqazinfo" xəbər verir ki, bununla bağlı Minval.az-ın redaksiyasına sensasion materiallardan ibarət anonim məktub daxil olub.
Məktubda təyyarəyə Rusiya Müdafiə Nazirliyinin göstərişi ilə atəş açıldığını iddia edən Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) sistemlərinin kapitanının izahatı, həmçinin video-audioyazılar, texnikanın bərbad vəziyyətdə olması ilə bağlı təfərrüat yer alıb.
Radar məlumatlarına görə, ilk raket hədəf aşağıdakı koordinatlara malik olduqda buraxılıb: α = 319 dərəcə, D = 7300 m, H = 697 m, V = 80 m/s. İkinci raket hədəf aşağıdakı xüsusiyyətlərə malik olduqda buraxılıb: α = 311 dərəcə, D = 8000 m, H = 1300 m, V = 120 m/s", - izahatda deyilir.
Redaksiya daha sonra əlavə edib: "Bu məktubun kapitanın imzası ilə təsdiqlənməsinə baxmayaraq, onun həqiqiliyini təsdiq etməyi öhdəmizə götürmürük. Lakin onun mövcudluğu faktı, həm də bu sənədin altı aydır davam edən istintaq, həm də cəmiyyət üçün əhəmiyyəti bizi onu dərc etməyə məcbur edir. Bundan əlavə, əldə edilmiş məlumatlar faciənin baş vermə şəraitini araşdıran Azərbaycan Respublikasının səlahiyyətli orqanları üçün faydalı məlumat ola bilər.
Rusiya MN-in təyyarəmizin vurulmasını əmr etdiyi anın - Sensasion səs yazısıAmma məktubun məzmununu təsdiqləyən üç səsli mesajın səs yazısını real adlandırmaq olar. Söhbətlərin tam stenoqramını açıq-aydın təqdim edə bilmərik - hələ ki, istintaq orqanları onları öyrənməlidir. Lakin qeyd edək ki, hər üç səs əməliyyat əmrini verdiklərini, iki dəfə atəş açdıqlarını və raket parçalarının təyyarəyə dəydiyini iddia edirdilər.
Təbii ki, bu məlumatlar diqqətlə təhlil tələb edir və müvafiq strukturlar bu imkanı əldən verməyəcəklər".