Avtomobildə telefonu istidən necə qorumaq olar? - Saxlamaq üçün ən yaxşı yerlər
Niyə yayda smartfonunuz günəşdə "əriyir" və onu avtomobildə harada təhlükəsiz gizlətmək olar?
Lent.az bununla bağlı məlumatları təqdim edir:
Avtomobildə smartfonu istidən harada gizlətmək olar?
Tanınmış vəziyyətdir: avtomobili günəş altında saxlayırsınız, qayıdırsınız — smartfon artıq "qızma" xəbərdarlığı verir? İsti yay günlərində avtomobilin salonu əsl "qızmar tavaya" çevrilir və sizin etibarlı rəqəmsal köməkçiniz ciddi təhlükə altına düşür.
Bu cür diqqətsizlik nəticəsində yalnız cihazın müvəqqəti sönməsi ilə yox, daha ciddi problemlərlə qarşılaşa bilərsiniz. Gəlin araşdıraq: cihazınızı ölümcül istidən necə qoruya bilərsiniz və avtomobil salonunun harasında ona daha "rahat" olacaq.
Smartfon üçün yüksək temperatur nə qədər təhlükəlidir?
Çoxları səhvən düşünür ki, "soyuyar, yenə işləyər". Lakin ön şüşə arxasında temperatur 60–70 °C-yə çata bilər və bu, cihazın vacib komponentlərinə geri dönüşü olmayan ziyan vura bilər.
Zərər yalnız batareya ilə məhdudlaşmır. Aşağıdakılar da risk altındadır:
Ekran: Müvəqqəti olaraq parlaqlığını itirə bilər, amma güclü qızma zamanı piksellər yanaraq sarı ləkələr əmələ gələ bilər.
Prosessor: Yanmasın deyə çip öz fəaliyyətini zəiflətməyə (throttling) başlayır, bu da cihazın ləngiməsinə və donmasına səbəb olur.
Yapışqan tikişlər: Yüksək temperatur yapışdırıcı maddənin elastikliyini azaldır və bu, korpusun hermetikliyinin pozulması ilə nəticələnə bilər.