Gecə tez-tez yuxudan oyananlara XƏBƏRDARLIQ - Bunları edin
Gecə oyanmaları yaşayan insanlar üçün gecə sonsuz kimi görünə bilər. Bu, əhəmiyyətsiz bir şey kimi görünsə də, yuxunun davamlı və müntəzəm şəkildə pozulması sağlamlığımıza çox mənfi təsir göstərə bilər.
Lent.az xarici mediaya istinadla gecə oyanmalarının gözlənilməz səbəblərindən bəhs edir.
Gecə oyanmalarının mümkün səbəbləri
Səbəblər çox ola bilər, çünki hər bir insanın əhvalına, yuxu rejiminə, qidalanma tərzinə və ya digər gündəlik vərdişlərinə təsir edə biləcək özünəməxsus fərdi konteksti mövcuddur.
Yuxuya və onun keyfiyyətinə ən çox təsir edən narahatlıqlardan biri isə depressiyadır.
Psixoloqların fikrincə, bu pozuntudan əziyyət çəkən insanların 70 faizi yuxuya getməkdə və ya gecə boyunca yuxunu davam etdirməkdə çətinlik çəkir.
Daha bir müasir problem sosial şəbəkələrə asılılıqdır. Ola bilsin, siz də yatmazdan əvvəl telefonunu yoxlayan, məlumat oxuyan və ya cavabsız mesajlara cavab verən insanlardansınız.
Bu, zərərsiz görünə bilər, amma bəzən məhz bu vərdiş gecəni rahat yatmamağınızın səbəbi ola bilər. Bu, yatmazdan əvvəl spirtli içki qəbul etmək qədər zərərli ola bilər.
Bundan əlavə, bəzi narahatlıqlar da yuxu gigiyenanıza təsir edə bilər. Yuxuda tənəffüsün dayanması (apnoe), stress və ya neqativ fikirlər də rahat yuxuya maneə törədən səbəblər sırasındadır.
Gecə oyanmalarını necə azaltmaq olar?
Yuxarıda sadalanan səbəblərin bir çoxu daha dərin və mürəkkəb olduğuna görə mütəxəssis müdaxiləsi tələb edir. Amma yuxu gigiyenasını yaxşılaşdırmaq üçün özümüz edə biləcəyimiz bəzi tədbirlər də var.
Ən vacib addımlardan biri yuxu rejimi müəyyənləşdirməkdir. Müəyyən bir yatmaq vaxtı təyin edin, hər gün eyni qaydaları yerinə yetirin və xüsusilə də telefon və ya digər mavi işıq saçan cihazları yatmazdan əvvəl bir kənara qoyun. Əgər rahat yatmaq istəyirsinizsə, sakitləşdirici mühit yaradın.
Kofein və ya spirt kimi stimulyatorları axşam yeməklərinizdən uzaq tutun. Ən əsası isə bədəninizin verdiyi siqnallara qulaq asın və ona uyğun davranın.