Günəşdə olduqca böyük plazma yarandı
Bazar günü Moskva vaxtı ilə saat 11:00-da (Bakı vaxtı ilə 12:00-da - red.) Günəşin cənub qütbünün regionunda müstəsna dərəcədə böyük plazma emissiyası qeydə alınıb.
BAKU.WS-in məlumatına görə, bu barədə Kosmik Tədqiqatlar İnstitutunun Günəş Astronomiyası Laboratoriyasının və Rusiya Elmlər Akademiyasının Günəş-Yer Fizikası İnstitutunun saytında məlumat verilib.
Bildirilir ki, nadir ölçüdə və sıxlıqda olan bulud Günəşin uzaq tərəfində yerləşən nəhəng günəş çıxıntısının sabitliyinin pozulması nəticəsində əmələ gəlib. Bu səbəbdən bulud Yerdən görünmür.
Alimlərin fikrincə, qabarıqlığın ulduzun kənarından yuxarı qalxması anı Yer orbitində fəaliyyət göstərən bir neçə kosmik teleskop tərəfindən qeydə alınıb.
Laboratoriya vurğulayıb ki, iyunun əvvəlində 2017-ci ildən bəri ən uzun maqnit qasırğalarına səbəb olan böyük emissiyadan sonra bu, artıq bir həftə ərzində bu miqyasda ikinci hadisədir.
Plazmanın dəqiq trayektoriyası hələ də dəqiqləşdirilir. Lakin ekspertlər hesab edirlər ki, o, Yerdən böyük bucaqla istiqamətlənib və yəqin ki, planetimiz üçün təhlükə yaratmır.
Onlar həmçinin izah edirlər ki, partlayışın təsiri partlamanın hündürlüyündən asılıdır: havada partlayışlar daha geniş ərazini əhatə edir. Yerüstü partlayışlar isə yaxınlıqdakı obyektlərə daha güclü zərbə vurur.