Azərbaycanda ən yüksək və ən aşağı maaş olan rayonlar (SİYAHI)
Azərbaycanda ən yüksək və ən aşağı maaş olan rayonlar (SİYAHI)Azərbaycanın rayon və şəhərləri üzrə 2025-ci il aprel ayının 1-nə olan orta aylıq nominal əmək haqqı üzrə göstəriciləri məlum olub.
Trend-in Dövlət Statistika Komitəsindən əldə etdiyi məlumata görə, Azərbaycanda ən yüksək əməkhaqqı Xankəndi şəhərindədir.
Bu şəhərdə orta aylıq nominal əməkhaqqı 1 485,6 manat təşkil edir.
Ölkə üzrə ən aşağı əməkhaqqı isə Qax rayonundadır. Belə ki, bu rayonun sakinlərinin orta aylıq nominal əməkhaqqı 570,3 manatdır.
2025-ci ilin aprelin 1-nə olan məlumata əsasən, Azərbaycanın rayon və şəhərlərində orta aylıq əməkhaqqı siyahısını təqdim edirik:
Azərbaycanda ən yüksək və ən aşağı maaş olan rayonlar (SİYAHI)Azərbaycanda ən yüksək və ən aşağı maaş olan rayonlar (SİYAHI)Azərbaycanda ən yüksək və ən aşağı maaş olan rayonlar (SİYAHI)Azərbaycanda ən yüksək və ən aşağı maaş olan rayonlar (SİYAHI)Azərbaycanda ən yüksək və ən aşağı maaş olan rayonlar (SİYAHI)Qeyd edək ki, 2025-ci ilin yanvar-mart aylarında ölkə iqtisadiyyatında muzdla çalışan işçilərin orta aylıq nominal əməkhaqqı 2024-cü ilin müvafiq dövrünə nisbətən 10 faiz artaraq 1 083,8 manat təşkil edib. Əməkhaqqı neft-qaz sektorunda 4 171,8 manat, qeyri neft-qaz sektorunda 1 025,7 manat təşkil edib. Dövlət müəssisələrində çalışan işçilərin əməkhaqları 1 053,1 manat, özəl müəssisələrdə isə 1 115,6 manat olub.