Xoşbəxtliyi almaq olar: Həyat keyfiyyətimizi yaxşılaşdıran 8 alış-veriş
Xoşbəxtliyi almaq olar: Həyat keyfiyyətimizi yaxşılaşdıran 8 alış-verişBizi xoşbəxt edə biləcək bəzi alış-veriş növləri var, buna görə də onları nəzərdən qaçırmamaq lazımdır.
Lent.az-ın xarici mətbuata istinadla məlumatına görə, psixoloqlar və sosioloqların apardığı araşdırmalar göstərir ki, bütün xərclər xoşbəxtlik üçün eyni dərəcədə faydalı deyil. Bəzi şeylər var ki, onlar təkcə sevinc gətirmir, həm də həyat keyfiyyətini yaxşılaşdırır.
Özünüzü həqiqətən yaxşı hiss etmək istəyirsinizsə, pul xərclədiyiniz şeylər bunlardır.
Təəssürat hər şeydən daha vacibdir
Dəniz kənarında tətil, sevdiyiniz qrupun konsertinə getmək və ya teatra bilet - bütün bunlar başqa bir yeni şeydən daha çox emosional məmnunluq gətirir. Parlaq anların xatirələri uzun müddət bizimlə qalır, əşyalar isə öz yeniliyini və dəyərini tez itirir.
İnkişafa və biliyə investisiyalar
Kurslar, kitablar, ustad dərsləri üçün ödəniş - üfüqlərinizi genişləndirən və bacarıqlarınızı inkişaf etdirən, özünüzə inamınızı artıran və yeni imkanlara yol açan hər şey. Özünü inkişaf etdirmək çox vaxt karyera yüksəlişinə və gəlirin artmasına səbəb olur və bu da öz növbəsində özünə inam və sabitlik əlavə edir.
Sağlamlıq ən çox gəlir gətirir
Fitnes məşqləri, balanslaşdırılmış qidalanma, keyfiyyətli yuxu, bədənə qulluq - bütün bunlar təkcə bədəni deyil, həm də psixikanı gücləndirir. Sağlamlığını düşünən insanlar özlərini daha enerjili, inamlı və sakit hiss edirlər.
Özünüz üçün vaxt almaq
Bütün işləri özünüzün etməsi lazım deyil. Yemək bişirmək, təmizlik, uşaq baxımı və ya çatdırılma xidmətləri əvəzinə şam yeməyi sifariş etmək lüks deyil, ruhi rifahınıza qoyulan sərmayədir. Boş vaxt istirahət, bərpa və ya sadəcə sükuta sərf edilə bilər - bu dəyərlidir.
Evdə rahatlıq və gözəllik
Ev mühiti əhvalımıza təsir edir. Rahatlığa sərmayələr - yumşaq yorğandan divardakı şəkilə qədər - təhlükəsizlik və gündəlik həyatdan həzz hissi yaradır. Bunlar kiçik şeylərdir, amma geri qayıtmaq istədiyiniz atmosfer məhz onlardan yaranır.
Münasibətlər və canlı ünsiyyət
Dostlarla görüşlər, kafelərə getmək, birlikdə səyahətlər və bayramlar - bütün bunlar əlaqələri gücləndirir və bizi daha xoşbəxt edir.
Hobbi və yaradıcı fəaliyyət
Sevdiyiniz işlə məşğul olmaq - istər rəsm, istər dulusçuluq, istərsə də gitara çalmaq - həyatı məna ilə doldurur. Yaradıcılıq vasitəsilə insan özünü ifadə edir və məmnunluq verən, əhval-ruhiyyəni yüksəldən ilham mənbəyi tapır.
Şəxsi asudə vaxt və canlı təcrübələr
Masaj, sərgiyə baş çəkmək, təbiət qoynunda gəzinti və ya futbol oyununa baxmaq sadəcə əyləncə deyil. Onlar həyatı emosiyalarla doldurmaq, gündəlik işlərə ara vermək və yeni xoş xatirələr yaratmaq üçün bir yoldur.
Nəticə: ağıllı alış-verişlər kəmiyyətlə deyil, gətirdikləri hisslərin keyfiyyəti ilə bağlıdır. Sizi canlı, ehtiraslı, sakit və ilhamlandıran şeylərə xərcləyin - və xoşbəxtlik qəza deyil, həyat tərzinizin bir hissəsi olacaq. Sevdiklərinizlə keçirdiyiniz vaxt güclü sevinc və dəstək mənbəyidir.