ÜST alkoqol, siqaret və qazlı içkilərin qiymətini artırmağa çağırdı
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) bütün ölkələrə sağlamlıq vergilərinin tətbiqi yolu ilə 2035-ci ilə qədər spirtli içkilərin, tütün məmulatlarının və şəkərli qazlı içkilərin qiymətini ən azı 50% artırmağı tövsiyə edib.
Oxu.Az xəbər verir ki, bu barədə qurumun Mətbuat Xidməti məlumat yayıb.
ÜST-ün ekspertləri hesab edirlər ki, bu addım xroniki patologiyaların yayılmasını ləngidəcək və ölkələri kritik büdcə gəlirləri ilə təmin edəcək.
Layihənin inkişafı qismən səhiyyə sistemlərinə əhəmiyyətli yük yaradan qeyri-infeksion xəstəliklərin (QİX) artması ilə bağlıdır. Qeyri-infeksion patologiyalar, o cümlədən ürək-damar xəstəlikləri, onkologiya və diabet qlobal ölüm hallarının 75%-dən çoxuna səbəb olur. Son hesabat göstərir ki, bu məhsulların qiymətinin birdəfəlik olaraq 50% artırılması növbəti yarım əsrdə 50 milyon vaxtından əvvəl ölümün qarşısını ala bilər.
Proqramın məqsədi on il ərzində 1 trilyon dollar toplamaqdır. ÜST qeyd edib ki, 2012-2022-ci illər arasında 140-a yaxın ölkə tütünə aksiz vergilərini artırıb və bu, real qiymətlərin 50%-dən çox artmasına səbəb olub.